Povídání o penězích

ETF fondy

ETF fondy mají nízké poplatky

ETF znamená Exchange-traded Fund, tedy burzovně obchodované fondy. Čistě teoreticky nemusí ETF znamenat indexový fond, ale obvykle znamená.

Co sledovat u ETF

Je důležitý tak zvaný TER, to jsou celkové náklady na správu. U levných ETF fondů je TER kolem 0,2 % ročně, což je paráda. Dají se najít i ETF pod 0,1 % ročně. Normální akciové fondy mají TER obvykle kolem 2 % nebo víc.

Dále je důležité sledovat vstupní poplatky. Přes brokera jsou typicky nulové, zprostředkovatelé jsou schopni si drze napočítat i několik procent.

No a hlavně je důležité, jaký trh nebo index ETF fond kopíruje.

Můj přístup k indexovým ETF

Já nakupuji ETF fondy přes brokera Degiro

Některé ETF fondy se na Degiro dají nakoupit dokonce bez poplatků (příloha ceníku Degiro), ale u nich mě občas zarážejí poplatky za správu (kolem 0,7 %, což je na ETF fond fakt moc). Nejzajímavější mi zatím přišel fond iShares S&P 500 UCITS ETF (dist) s TER 0,07 % a nákupem přes Degiro zdarma.

Jindy prostě googlím levnější ETF podle TER a obětuji pár korun pro brokera.

Bacha na prostředníky

Přes české zprostředkovatele lze nakupovat ETF fondy přes KB nebo Fincentrum. Jsou to ale docela levárny. Kromě vysokých vstupních poplatků se Komerční banka dokonce nestydí připočítat si svou vlastní desetinu procenta za "správu". 

Příklad ETF fondu, který se snaží prodávat čeští finanční poradci, je Amundi North America Index. Replikuje index MSCI North America. TER má 0,3 %, to by šlo, ale vstupní poplatek 3 %, což je fíglovina zprostředkovatelů. 3 procenta je naprostá nehoráznost. Takže nenakupujte všechno, co se jmenuje ETF. V tomhle případě nevím, jestli to vůbec ETF je, protože ten vstupní poplatek je podivný.

 


Hlavní stránka - Přímý nákup akcií u brokera - ETF - Do čeho investovat - Finanční produkty pro střední třídu - Platební karty - Finanční poradci

Tento web psal Yuhů a už ho to nebaví.