Povídání o penězích

Nákup akcií u brokera

Na přímý nákup akcií jsem vyzkoušel dva brokery:

Zatímco Degiro můžu asi s klidem doporučit, Fio eBroker ne. Další brokery Lynx, FXpro nebo Interaktiv Brokers jsem ještě nezkoušel, ale jsou na poplatcích dražší než Degiro.

Degiro

Degiro je tuším holandská společnost, která má brokerské rozhraní pro české uživatele a je moc príma. Hned na úvodní stránce se propaguje nízkými poplatky za obchodování, což je třeba pro mě důležité. (I když obchoduju minimálně, jsou pro mě nízké poplatky nějak pocitově důležité.)

Založení účtu on-line na degiro.cz znamenalo vyplnění formuláře. Dělal jsem to už před rokem, takže si nepamatuju detaily, ale bylo to v pohodě. V případě nouze se dá volat na hotline, kterou tam mají uvedenou.

Ve formuláři není žádná záludnost, ale je potřeba vyplnit jeden český účet, ze kterého a na který se budou na Degiro a z Degira posílat peníze. 

Abych mohl akcie nakupovat, musím na Degiro poslat peníze. Příjemné je, že mají účet v ČR, takže se typicky nemusí platit žádný poplatek za převod. Při posílání se nezadává žádný variabilní symbol. Platba je identifikována podle mého účtu, jehož údaje jsem do Degiro zadal při registraci. Proto je důležité posílat peníze vždy ze stejného účtu.

Při nákupu akcií používám většinou příkaz MARKET, protože mě nebaví spekulovat na růst nebo pokles ceny. Většinou se hned provede (pokud není daná burza zrovna zavřená - pokud je zavřená, provede se při otevření burzy). Z hlediska poplatků se vyplácí sledovat, na jaké burze je který cenný papír k dispozici, protože to může ovlivňovat poplatky (doporučuji prostudovat ceník poplatů - například u německých akcií na konkrétní burze záleží a rozdíl je i 6 € za obchod).

Nakoupené akcie, které vidím v Degiru v portfoliu, patří sice mně, ale formálně patří nějaké formální entitě vytvořené na jméno Degira. Účty jednotlivých uživatelů jsou samozřejmě oddělené od majetku Degiro a jsou uložené v třetí bankovní entitě - v depozitáři. Navíc jsou oddělené i od sebe účty jednotlivých uživatelů. Říkají tomu oddělené entita (separated entity). Ve velmi nepravděpodobném případě krachu Degiro by akcie zůstaly ležet na účtu toho depozitáře a dalo by se k nim dostat. Pokud chcete mít ještě větší jistotu, zvolte si při zakládání účtu typ účtu Custody (později to nejde). Je sice na poplatcích dražší, ale kdyby krachla celá Eurozóna, tak se custody účet může hodit.

Jaké akcie kupovat, nehodlám nikomu radit. Věřím víceméně na teorii efektivních trhů a hlavně vím, že sám nemám lepší informace než trh, takže akcie vybírám pseudonáhodně, podle hrubé fundamentální analýzy nebo kupuji ETF fondy. Osobně brokera Degiro nepoužívám pro nějaké každodenní investice, i když i to by šlo. Prodávám minimálně, jsem holder.

Účet je v češtině a obchoduji v korunách. Před každým nákupem amerických nebo evropských akcií se provede směna na cizí měnu. Kurz směny mi přijde docela férový. Ptal jsem se na podpoře, jestli by tam nešla poslat jiná měna než české koruny, ale nešla.

Zisky z obchodování je třeba danit. Na to slouží roční daňový výkaz. Dividendy jsou daněny automaticky, obvykle patnácti procenty.

Degiro má nějakou reklamní akci na prominutí poplatů za 500 Kč. Podmínky této akce mi sice přijdou nezajímavé, ale kdybyste o to moc stáli, tak mi napište o kód.

Fio e-Broker nebrat

Fakt děsné rozhraní, kterému je opravdu obtížné porozumět. Po delší snaze se mi tam podařilo nakoupit nějaké české akcie, ale nic víc tam už dělat nechci, protože je to zmatek. V porovnání s ostatními systémy je to nejasné a nepřehledné. Zpočátku jsem kromě toho měl problém pochopit různé typy příkazů, a tak jsem zvolil market příkaz, který se vykoná hned, podle toho, za kolik akcie zrovna je.

Poplatky za e-Brokera jsou hlavně poplatky za nákup a prodej akcií. V případě e-Brokera to 0,29 % na RM systém (ten FIO snad i provozuje), což by ještě šlo, ale 8 nebo 10 dolarů plus 0,004 $ za obchod za americké akcie. To je (o těch zhruba 7 $ až 9 $) brutálně dražší než např. Degiro.

Mimo to je ceník FIO eBroker poněkud nepřehledný. Nepříjemné jsou například poplatky za zobrazení cen akcií. Stačí chvíli zmateně klikat po cenách amerických akcií a hned naskočí poplatek $6 měsíčně.

Účet na FIO eBroker jsem si založil na pobočce FIO. Trvalo to asi hodinu. Nevím, jestli by šlo založit účet v eBrokeru on-line, nezkoušel jsem to. Založení muselo předcházet založení účtu na CDCP (Centrální depozitář cenných papírů), což je věc mimo FIO a slouží k zaknihování, že mi akcie fakt patří. V případě eBrokera mi akcie ve skutečnosti nepatří, protože jsou vedeny ve společném účtu, ale kdybych chtěl, tak můžu za vyšší poplatky obchodovat v eBrokeru na vlastní účet.

 


Hlavní stránka - Přímý nákup akcií u brokera - ETF - Do čeho investovat - Finanční produkty pro střední třídu - Platební karty - Finanční poradci

Tento web psal Yuhů a už ho to nebaví.