Povídání o penězích

Jak se do dluhů nedostat

Tahle stránky je taky plná moralizujících keců. Kdyžtak to přeskočte.

Jak se nedostat do dluhů

Jestli docházejí peníze, tak jsou jenom čtyři možnosti, co s tím udělat:

Žádná další možnost (snad s výjimkou trestné nebo jiné morálně sporné činnosti) neexistuje. Na hracích automatech a loteriích se vydělat nedá. Leda byste je sami provozovali, což je ale přesně ten druh morálně sporné až trestné činnosti.

Úvěry jsou vždy nevýhodné pro dlužníka

Přesněji skoro vždy.

Platí pravidlo, že dlužník vždy zaplatí víc peněz než si půjčil. Úroky jsou zpravidla vyšší než inflace. Z tohoto prostého důvodu jsou půjčky vždy výhodnější pro věřitele než pro dlužníky. Dlužník prostě platí navíc mastné úroky. Proto není dobré se zadlužovat.

Podrobnosti jsem přesunul na stránku Ztráty z půjček.

Kdy je vhodné se zadlužit

Existují pouze tyto situace, kdy je možné a vhodné se zadlužit:

Dříve bych sem napsal ještě investice do vzdělání, ale dnes jsem si jistý, že se kvůli nějaké škole nevyplatí brát si půjčku. Vzdělání se stejně na začátku 21. století dá získat pouze poctivým samostudiem, i když připouštím, že je při tom možné formálně chodit do školy.

Finančně nákladné závislosti

a podobné závislosti můžou pořádně lézt do peněz. Znám několik případů neléčených závislostí. Vlastně stačí zajít na Anděla a zde posedávajících bezdomovců se zeptat, jak se dostali na ulici. Chvíli něco lžou o nespravedlivém světě, ale po čase z nich vyleze, že se zadlužili kvůli hraní nebo drogám (třetí kategorie jsou neléčené duševní choroby vedoucí k sociálnímu vyloučení, ale často to má s drogami nebo gamblingem průnik), takže si nemůžou dovolit ani normální bydlení.

Pokud u sebe nebo ve svém okolí pozorujete závislost lezoucí do peněz, tak to je průšvih. Je potřeba se co nejdříve začít léčit, začít třeba u psychiatra. Zavolat to různých center poskytujících pomoc. Jestli je závislý někdo z rodiny a neléčí se, je potřeba s ním přerušit styky a finančně ho nepodporovat. Píše se mi to blbě, je to drsné, ale tak to vidím.

Pokud se závislost řeší půjčkami, k původnímu problému pouze přibude nový, protože půjčky je potřeba splácet i s úroky.

 


Hlavní stránka - Přímý nákup akcií u brokera - ETF - Do čeho investovat - Finanční produkty pro střední třídu - Platební karty - Finanční poradci

Tento web psal Yuhů a už ho to nebaví.